Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Tallinna Rahvaülikool

Usume elukestvasse õppesse. Pakume teoreetilisi ja praktilisi kursusi erinevates eluvaldkondades.

Kontakt Liitu uudiskirjaga

Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Kontakt

Liitu uudiskirjaga

Seitse lihtsat asja, mida igaüks saab teha minimalistlikuma elustiili nimel

Minimalistik elustiil teeb elu lihtsamaks

 

Vahel piisab ebavajalikele asjadele “Ei, aitäh” ütlemisest, et harrastada minimalistlikku elustiili ja säästa keskkonda, leiab Tallinna Rahvaülikooli koolitaja Liisa Aavik. Blogipostituses annab Liisa praktilisi näpunäiteid, kuidas mõtestatumalt tarbida ja igapäevaselt vähem jäätmeid tekitada.

Tutvu ka Tallinna Rahvaülikooli e-kursusega “Jäätmeteta eluviisi alused, meetodid ja rakendused 

Alustasin prügi vähendamise ning keskkonnasõbralikkuse teekonda 2017. aasta sügisel psühholoogiaõpingute ajal. Eesmärk oli teha nädalane eksperiment mõistmaks, miks inimesed püüavad vältida prügi tekitamist ning kas see on üldsegi võimalik. Seitsmest päevast sai hoopis eluviis.

 

Need on mõned minu kõige lihtsamad nipid, mis lisaks jäätmetele vähendavad ajakulu ebaolulistele ülesannetele:

  • Ütlen julgelt “ei, aitäh”, kui keegi pakub mulle asja, mida ma tegelikult ei taha ja mis on minu kodus lihtsalt pahn (nt ühekordsed pastakad, helkurid ja tassid). 
  • Tähtpäevadeks koostan konkreetse kingisoovide nimekirja, näiteks: “Mul on kõik olemas ja suurim kink on sünnipäevale kohaletulek. Kui on aga suur soov midagi kinkida, siis: (1) toredasti koos veedetud aeg ja elamused, (2) ülekanne reisifondi, (3) annetus heategevusse, (4) toit, (5) … (mingi hädavajalik asi)”.
  • Mul on aastaid toanurgas korv või kott annetusse või müüki minevate asjade jaoks. Täna sattub üürikodus sinna harvem asju, aga esivanema perele pärandatud korteris elades tõstsin sinna midagi iga päev. Kui märkan niisama kodus ringi toimetades midagi, mis kasutust ei leia, panen selle sinna kotti. Iga mõttetult seisev asi nõuab aega korrastamiseks, tolmust pühkimiseks ja hoiustamiseks. Parem kasutagu seda keegi, kellel seda päriselt vaja on. Endale sobival hetkel saan koti sisu ära viia. 
  • Olen aastate jooksul asendanud ühekordsed asjad korduskasutatavatega ja pean palju vähem asju poest ostma. Majapidamispaberit asendavad lapid, meigieemalduspatju riidest padjakesed, ühekordseid pudeleid korduvkasutatav kraanivett täis pudel jne jne.
  • Omniva kodulehel reklaamist loobumise vormi täites keeldusin paari minutiga rämpspostist. Postkastil on nüüd ka nn keeldumiskleeps.
  • Eelistan võimalusel teise ringi tooteid ja pean nende ostmiseks üldiselt vähem töötama. Riideid saab mugavalt ka e-poodidest osta, kui mõõdud juures on.
  • Hakkasin nipsust kliimaneutraalseks. Arvutasin Mindful Missioni ingliskeelsel kodulehel välja enda umbkaudse süsinikujälje ja annetan iga kuu selle kompenseerimiseks summa, mis suunatakse edasi vastavatesse projektidesse. 

 

Soovid minimalistliku elustiili ja jäätmevaba elu kohta rohkem teada?

Kui sind huvitab jäätmevaba ja minimalistlik elustiil ja teadlikud valikud, leiad rohkem infot blogist suletudring.ee, Bea Johnsoni raamatust “Jäätmeteta kodu” ja Tallinna Rahvaülikooli jäätmeteta eluviisi kursuselt. 

Loe jäätmeteta eluviisi kursuse kohta lähemalt ja registreeru siin.

Loe ka, millise tagasiside andsid jäätmeteta eluviisi kursusele osalejad.

 

Tekst: Kristel Kont

Teated

Artiklid

Näitused

Jälgi meid

Head mõtted ja küsimused

Koostööpartnerid