16.–18. septembril 2024 käisid Tallinna Rahvaülikooli kokandusõpetajad Lia, Pille, Madli ja Eerika ning koolitusjuht Merike Erasmus+ projekti raames Helsingi Työväenopistos tutvumas sealsete kokanduskoolituste ja nende korraldusega.
Helsingi työväenopisto on võrreldes Tallinna Rahvaülikooliga kordades suurem. Asutatud 1914. aastal, tegutsetakse praeguseks 10 majas (lisaks on veel u 50 muud kohta, kus kokkuleppe alusel koolitusi läbi viiakse), aastas on u 5000 kursust ja õpitunde on üle 100 000. Õpetajaid on kokku u 800 ja õpilasi u 85 000. Võrdluseks: äsja 65-aastaseks saanud Tallinna Rahvaülikoolil on 3 maja kokku 20 klassiruumiga, u 330 kursust aastas, õpetajaid u 110 ja õpilasi u 3000.
Kokanduskoolitusi on Helsingi työväenopistos aastas u 600, õpetajaid on 20 (lisaks 10-12 praktikanti Helsingi Ülikoolist) ja tegutsetakse neljas õppeköögis. Meil õnnestus neist külastada kolme: opistotalos, Malmis ja Stoas asuvat kööki. Kanneltalo õppehoone ja köögi külastus jääb mõneks teiseks korraks.
Nii nagu ka Tallinna Rahvaülikooli kokanduskursused, on ka sealsed toiduvalmistamise koolitused väga populaarsed, ning riigi ja linna toetuse tõttu on sealsete kursuste hinnad väga taskukohased. Kursused täituvad kiiresti ja ootejärjekorras on u 2000 inimest. Enim armastatakse eri rahvusköökide koolitusi, kursuseid, kus saavad tegutseda koos lapsed ja vanemad, ning ka veinikoolitused on väga populaarsed. Lisaks tavapärasematele koolitustele on nimekirjas kursuseid tervislikust toitumisest, eridieetidest (vegan, toortoit jm), aga ka näiteks köögihügieenist.
Helsingi työväenopisto õppeköögid on ruumikad ja väga hea varustatuse ning tehniliste võimalustega. Nagu öeldud, tutvusime meie lähemalt kolme köögiga ja kahes neist saime vaadelda ka tunde: ühes kodukoka algõppe programmi kuuluvat tundi “Köögiviljad, seened ja kanamunad” ja teises kursust “Lambaliha hõrgutised”. Kui viimane sarnanes oma ülesehituselt ja olemuselt meie kokanduskoolitustega, siis kodukoka õpe on 60-tunnine läbi aasta kestev kursus, mille eesmärgiks on anda osalistele oskused esmaseks koduseks toiduvalmistamiseks, samuti õpetusi tooraine valikul ja hoiustamisel, tutvustada köögimasinate korrektset ja turvalist kasutamist.
Palju elevust tekitas nii meis kui vastuvõtjais aga meie õpetajate läbi viidud eesti kööki tutvustav kursus: “Eesti õhtusöök”. Menüüs olid heeringasuupisted, kausitort kilu ja rukkileivaga, tatrapäts, kräsupeakook ja palju muud head. Õpilasteks olid työväenopisto eesti keele õppijad, nii et terve õhtu sai läbi viidud meie emakeeles. Rõõm oli tõdeda, et eesti keelt õpitakse, Eestit armastatakse ja külastatakse palju, ja ka eesti toit pakkus huvi. Loodame, et koolitusel õpetatud road jõuavad aeg-ajalt ka õppijate kodustesse menüüdesse.
Aitäh külalislahkuse eest! Meil oli väga tore!
Helsingist saime juurde kogemust ja inspiratsiooni, mida soovime jagada ka Tallinna Rahvaülikooli kokanduskursustel. Kui otsid uusi maitseelamusi ja soovid oma kokandusteadmisi laienada, siis tutvu valikuga ja leia just enda jaoks sobiv koolitus!