Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Tallinna Rahvaülikool

Usume elukestvasse õppesse. Pakume teoreetilisi ja praktilisi kursusi erinevates eluvaldkondades.

Kontakt Liitu uudiskirjaga

Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Kontakt

Liitu uudiskirjaga

Õppereis Viini Kunsti Rahvaülikooli

Õppereisid avardavad silmaringi, kuidas Tallinna Rahvaülikoolis õppimist veel inspireerivamaks muuta. Kolm koolitusjuhti – Ülle, Merike, Terje ja kolm õpetajat – Marja Matiisen, Anu Karjatse ja Kaie Kal käisid Erasmus+ projekti raames 21.–25. aprillil Austria pealinnas Viinis. Seal ootas meid Die Kunst VHS ehk Viini Kunsti Rahvaülikool, mis on üks 32-st rahvaülikoolist, mis katavad võrgustikuna tervet Viini linna.

Ühispilt koos maaliõpetaja Monika Häusleriga.

Viini rahvaülikoolide ajalugu algab rohkem kui 135 aastat tagasi. Kunsti Rahvaülikooli juured ulatuvad aastasse 1947, kui asutati sellenimeline ühing, mille eesotsas oli professor Gerda Matejka-Felden koos kahe mõttekaaslasega.

Tarmukas proua seadis oma tingimuseks Viini Kujutava Kunsti Akadeemias õpetamisele, et ta saab lisaks üliõpilastele õpetada ka tavalisi linnakodanikke ja nii algas esialgne õppetöö „vaba aja maalijatele“ selle maja keldris, mille ülemistel korrustel harjutasid akadeemia üliõpilased.

Kooli ametlik avamisaasta oli 1963, kui nüüdsel aadressil Lazarettgassel avati Kunsti Rahvaülikool. Tarmuka asutajaproua portreesid saime näha ka praeguse maja seintel.

Kunsti Rahvaülikoolis ei õpetata ainult joonistamist, maalimist, keraamikat, graafikat, kalligraafiat, vaid ka fotograafiat, ehete valmistamist, õmblemist, loovkirjutamist, arvutikasutust, muusikat, hääleseadet, tantsu ja lavakunsti. Mõeldud on ka lastele, kuigi nende kursuste osakaal on marginaalne. Mõned kursused on suunatud spetsiaalselt üle 60-aastastele. Gruppide suurus on 8-10 inimest.

Trükipressid graafikaklassis.

Administratiivtöötajaid on 9, lisaks 5 abilist koristajate ja töömeeste näol. Maja on neljakordne soliidne hoone koos keldriga, mis on kasutuses lao- ja osaliselt ka õpperuumina. Kuna hoone oli värskelt renoveeritud, siis jäi meile sellest eriti ilus ja puhas mulje. Eriliselt muljetavaldav oli graafikaruum mitme pressiga ja eraldi ruumiga söövitustehnika jaoks.

Vaade kooli siseõuele.

Aastas osaleb kursustel ligikaudu 10 000 õppijat ja koolitusi kokku on keskeltläbi 1600 ühekordsetest ettekannetest kuni terve semester kestvate kursusteni. Õpetajaid on 170, nende arv veidi varieerub, kuid valdav osa neist on väga pikaajalised suurte kogemustega tegijad, kes on enamasti ka ise tegevkunstnikud.

Osalesime kollaažikursusel.

Õppeklassid olid sisustatud väga läbimõeldult ja kunstiõppe vajadusi silmas pidades. Vaatlesime ja suurel jaolt ka tegime ise kaasa 11 kunstitunnis.

Õppeaasta lõpus korraldatakse kunstikursustest osavõtjate tööde näitus, ka vahepealsel perioodil on koridoride seintele välja pandud õpilaste töid. Sel sügisel korraldatakse töötubasid lisaks ka Viini Maailmamuuseumis linna ajaloolises keskuses ja võetakse osa Viini kunstinädalast.

Majas ei puudu ka teatrisaal ja muusikaklass.

Kuna meie seltskond oli suurelt jaolt seotud kunstiõpetusega, külastasime peale „koolipäevi“ ka moodsa kunsti muuseumi „mumok“, Gustav Klimti maalide väljapanekut Belvedere lossis ja loomulikult ei saanud üle ega ümber Hundertwasseri imetabase arhitektuuriga majast.

Koju naasime uue inspiratsiooni, ideede ja hea kunstienergiaga – mida saame teiega jagada juba 2025. aasta sügishooaja kunstikursustel!

Auf Wiedersehen!

Teated

Artiklid

Näitused

Jälgi meid

Head mõtted ja küsimused

Koostööpartnerid