Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Tallinna Rahvaülikool

Usume elukestvasse õppesse. Pakume teoreetilisi ja praktilisi kursusi erinevates eluvaldkondades.

Kontakt Liitu uudiskirjaga

Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Kontakt

Liitu uudiskirjaga

Taimede kasvatamine rõdul või aknalaual pakub rõõmu ja tervislikke maitseelamusi

Tallinna Rahvalikoolis saad õppida, kuidas maitsetaimi ja köögivilju edukalt kasvatada toas aknalaual, rõdul või terrassil.

Õnn peitub oma aia harimises, jõudis oma teoses “Candide” järeldusele kuulus valgustusajastu filosoof Voltaire. Linnaelanikuna pole meil sageli aiapidamiseks vajalikku maalappi, ent silmailu ja maitserõõmu pakkuvaid taimi saab edukalt kasvatada ka potis terrassil, rõdul või aknalaual. Aiandusspetsialist Eva Luigas annab blogipostituses nõu, mida korterisse pisiaia rajamisel arvestada.

Tutvu lähemalt ka Tallinna Rahvaülikoolis algava e-kursusega “Keskkonnateadlik tarbeaed pisipinnal”

  • Millal on õige aeg seemneid külvata?

Pisiaia võib kasvama panna igal ajal. Kevadel alustades jõuad kõik taimed ise seemnest kasvatada, hiljem tuleks pikema ettekasvatusajaga taimed (tšillid, paprikad, tomatid, kurgid jms) soetada aiandist või turult. Seevastu kiirelt idanevaid lehtköögivilju ja rediseid võib seemnest külvata praktiliselt külmade ilmade saabumiseni, sest esimese väikese saagini läheb vaid 3-4 nädalat. 

  • Milliseid taimi saab rõdul, terrassil ja aknalaual kasvatada?

Konteineraeda sobivad ideaalselt sellised taimed, millel pole suurt juurekava. Nendeks on kõik lehtköögiviljad (salatid, spinatid, lehtpeedid jne), samuti enamik maitsetaimi ja köögiviljade potisordid. Viimaseid leidub nii tomatite, kurkide, suvikõrvitsate, herneste ja aedubade kui isegi juurviljade seast.

  • Kui palju päikesevalgust pisiaed vajab?

Kui muretsed, kas sinu rõdul jagub päikesevalgust või on seda ehk ülearugi, siis tegelikult leidub sobivaid taimi igasuguste tingimuste jaoks. Mõned liigid vajavad ilmtingimata päikest, mõned saavad hakkama vähema valgusega. Reeglina on pisiaia puhul päikesevalgusest olulisem piisav kastmine ja õigesti valitud poti suurus.

  • Kas eelistada poeväetiseid või koduseid vahendeid?

Väetamine on õpitav, ent keeruline teema ka edasijõudnud aedniku jaoks. Päris algajal on lihtsam toimetada poeväetistega, mille pakenditel on juhised, kui palju, kuidas ja kui tihti neid kasutada. Kõikvõimalike koduste vahendite peal kasutusõpetust ei ole. Samas on tänapäeval poelettidel juba hea valik looduslikke taimehoolitsejaid, mõned neist valmistatud ka veganipõhimõtteid järgides. Isegi lõhnatu nõgeseleotis on poes saadaval!

Tallinna Rahvaülikooli kursusel tutvume nii rusikareegliga, mis aitab väetiste maailmas orienteeruda, kui ka levinumate koduste väetistega.  

  • Ürdiaed aknalauale või tomatid rõdule ‒ millest alustada?

Trenni minnes on raskeim distants esimesed paar sammu diivanilt välisukseni. Aknalauale lõhnava ürdiaia või rõdule tomatipeenra rajamiseks tuleb esimese sammuna hankida muld, istutusanumad ja seemned. Seejärel mõned neist seemnetest mulda panna ning jälgida, et külvid läbi ei kuivaks. Mõni nädal kannatust ning peagi võid hakata enda aia saaduste rohelust ja maitseid nautima! 

Tule õpi Eva Luigase juhendamisel terrassil, rõdul või toas aknalaual taimede kasvatamise nippe Tallinna Rahvaülikooli e-kursusel “Keskkonnateadlik aed pisipinnal“. Koolituse käigus planeerid ja teed teoks just sinu korterisse sobiva pisiaia.

 

 

Teated

Artiklid

Näitused

Jälgi meid

Head mõtted ja küsimused

Koostööpartnerid