Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Tallinna Rahvaülikool

Usume elukestvasse õppesse. Pakume teoreetilisi ja praktilisi kursusi erinevates eluvaldkondades.

Kontakt Liitu uudiskirjaga

Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Kontakt

Liitu uudiskirjaga

Kõik kursused

Hiina kalligraafia: oraakliluukirjast kursiivini

Hiina kalligraafia on kunstivorm, mis tekkis Hiinas 4000 aastat tagasi ja levis alates 3. sajandist Vietnamisse, Koreasse ja Jaapanisse.

Hiinas ja Jaapanis peetakse kalligraafiat kujutava kunsti ülimaks vormiks: see on visuaalselt nauditav ja ekspressiivne. Tuši koguse, riisipaberi omapära ning teravatipulise pintsli elastsuse juhtimise kaudu saab kunstnik luua lõpmatuid stiilide ja vormide variatsioone.

Algselt oli kiri inimeste ja jumalate vaheline meedium, mis hiljem arenes iseseisvaks ja kõrgelt hinnatud kunstiliigiks – kalligraafiaks, ehk shufa 書法 sõna-sõnalt “kirja seadus”. Nii on ka praegu kalligraafiline väljendus tihedalt seotud vaimse suhtlusega ja iseendaga kontaktis olemisega.

Hiina kalligraafia kasu õppijale

Praktiseerija jaoks on kalligraafia vaimne harjutus, mis koordineerib meelt ja keha. See kosutab füüsilist ja vaimset tervist ning on samal ajal kõrgelt distsiplineeriv harjutus. Kirjamärkide riisipaberile kopeerimine mõjub lõõgastavalt, aidates meil samal ajal harjutada keskendumist ja tähelepanelikkust.

Ajalooliselt on hiina kalligraafid väga pika elueaga ja see polegi ime, sest selline harjutamine on meditatsiooniga võrdväärne – see tekitab sügavat meelerahu tunnet, stimuleerib aju, vähendab stressi, arendab keskendusvõimet, koordinatsiooni ja toetab keha tervist.

Kursusest

Hiina kalligraafia kursusel õpime traditsioonilise teravatipulise pintsliga kirjutama hiina kirjamärke riisipaberile, avastades kirjamärkide tekkimise lugusid ja nende taga seisvat loogikat. Just nii! Kuigi hiina kirjamärgid tundvad meile väga keerulised ja abstraktsed, on kriipsude ja täppide taha peidetud lihtsad ja tähenduslikud joonistused. Ja kuigi kirjamärgid ei sisalda tähti, edastavad nad palju paremini tähendusi ja mõtteid, jutustades samaaegselt iidse Hiina lugusid.

Kursuse materjalid

Esimeses loengus räägib õppejõud, kuidas valida teravatipulist hiina kalligraafia pintslit, riisipaberit ja tušši. Kui Sul on juba mõningad teadmised pintsli kohta olemas, siis võid seda ise tellida. Tallinnas kvaliteetseid pintsleid ei müüda. Riisipaberi võib osta G-galeriist (jaapani paber). Palun arvesta 20-30 eurot materjalide kuluks. Materjalide komplekti terveks kursuseks võib osta ka õppejõu käest, hind 25 eurot (pintsel, tušš, tuššialus, riisipaber, harjutamispaber, paberialus, veepaber).

Hiina kalligraafia kursuse lõpetaja:

  • omab suuremaid teadmisi Hiina kultuurist, keelest ja kirjasüsteemi arengust;
  • kasutab teravatipulist pintslit ja tunneb riisipaberi spetsiifikat;
  • tõmbab hiina kalligraafia põhilisi pintslitõmbeid ja tunneb ära ning teab 20 hiina kirjamärgi tähendust;
  • tunneb 5 erinevat hiina vanasõna ja oskab neid standardkirjas kirjutada;
  • kasutab digivahendeid, et otsida kirjamärkide tähendust ja hääldust;
  • kasutab iseseisvalt meditatiivseid meelerahu ja keskendumise meetodeid oma heaolutunde tõstmiseks.

Õppekavarühm – Kunst ja disain
Tutvu õppekorralduse alustega


Warning: Undefined variable $current_term_id in /data01/virt343/domeenid/www.kultuur.ee/htdocs/wp-content/themes/rahvaylikool/single-course.php on line 83
Aeg

kolmapäeviti
14. veebruar – 24. aprill 2024
kell 17.30–19.00

tundi ei toimu 6. ja 20. märtsil

Maht

18 tundi

Hind

162 eurot

Koolitusjuht

Ülle Võrno

5690 1707

ylle.vorno@kultuur.ee

Asukoht

Estonia pst 5a

I korruse väike loenguruum