Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
644 1149  ∕  5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Tallinna Rahvaülikool

Usume elukestvasse õppesse. Pakume teoreetilisi ja praktilisi kursusi erinevates eluvaldkondades.

Kontakt Liitu uudiskirjaga

Estonia pst 5a
630 6508  ∕  5690 1707

Vene tn 6
644 1149  ∕  5887 7165

Telliskivi 56
6733 965  ∕  5330 3390

info@kultuur.ee

Kontakt

Liitu uudiskirjaga

Kõik kursused

Pitsilise kolmnurkse räti kudumine

Kolmnurksed pitsilised rätid ja õlasallid on olnud põhjamaa naiste lemmikuteks juba ilmselt mitusada aastat. Kaunis rätt on lisaks väga praktiline aksessuaar. See võib olla pehme ja villane andmaks sooja külmal talvel või õhuline ja puuvillane või linane kaitsmaks kõrvetava päikese eest palaval suvel.

Selliseks kauniks aksessuaariks sobibki imeliselt ülevalt alla kootav kolmnurkne e pääsusaba rätt. Selle võib kududa kuitahes suure ja mistahes materjalist. Mustrite ja disainide võimalused on lõputud.

Kursusel õpimegi selgeks sellise ülevalt alla kasvatamise tehnikas kolmnurkse pitsilise räti kudumise.

See kursus on mõeldud neile, kel on baasoskused kudumises ning soovivad teha lähemat tutvust pitsikudumisega. Kursus sobib hästi ka neile, kel on teatud pitsikudumise kogemus juba olemas ning tahab keerulisemaid võtteid ja tehnikaid õppida.

Kursuse käigus saab osaleja ülevaate  pitsikudumise võtetest, õpib lugema mustriskeeme ning saab selgeks ülevalt alla kootava kolmnurkse räti kudumise tehnika.

Koolituse sisu:

 • Ülevaade pitsikudumiseks sobilikest töövahenditest ja materjalidest (lõngadest)
 • Pitsikudumise töövõtted lihtsamatest keerulisemateni
 • Pitsimustrite tingmärkide tundmaõppimine
 • Koeskeemide lugemine
 • Sobilike mustrite leidmine (erinevad allikad), sobitamine
 • Kolmnurkse räti kudumise tehnikad
 • Erinevad silmuste mahakudumise võtted
 • Valmis räti viimistlemine ja hooldamine
 1. tund (2 x 45min) – tutvume erinevate materjalide ja töövahenditega. Õpime tundma lõngade omadusi ja “käitumist” ning millise lõngaga millised vardad on kõige sobilikumad. Samuti saame ülevaate kust millist materjali hankida. Osalejad saavad uurida erinevaid näidistöid. Otsime, lappame erinevaid allikaid kust mustreid leida. (ajakirjad, raamatud, interneti avarused). Valime välja meeldiva räti mudeli ja selle kudumiseks sobilikud materjalid ja vardad.
  Alustame kudumise tingmärkide tundmaõppimist ja lugemist neid skeemidelt. Esimeses tunnis teeme kaasavõetud varraste ja lõngaga proovitöid. Õpime kuidas võib ka heegelnõelast abi olla eriti keeruliste silmuste puhul.
 1. tund – teises tunnis on osalejal oma räti valmimiseks vajalik materjal ja vardad kaasas. Jätkame veel erinevate kudumisvõtete proovimist ning teeme algust räti kudumisega. Õpime selgeks räti alustamise võtted ning alustame räti põhiosa kudumisega Saame selgeks kuidas hakkab rätt kolmnurkselt kasvama ning kuidas leida üles vead, mis võivad töö käigus ette tulla. Ühtlasi õpime ka nende vigade parandamist.
 2. tund – kolmandaks tunniks võiks osalejal olla räti kudumine umbes poole peal. Vaatame üle tehtud tööd, vastame küsimustele ning lahendame tekkinud probleeme. Jätkame räti kudumist. Õpime jooksvalt erinevaid võtteid ja erinevate silmuste kudumist vastavalt valitud mustrile. Peale kolmandat tundi on asalejal pikem paus räti kudumiseks. Sel ajal on probleemide ja küsimuste tekkimise korral võimalik saada juhendajalt veebikonsultatsiooni eelnevalt kokku leppides.
 3. tund – neljandaks tunniks on osalejal räti kudumine lõpusirgel. Õpime selgeks erinevad mahakudumise võtted. Sellel korral võiks kindlasti kaasas olla ka esimeses tunnis välja valitud heegelnõel.Räägime räti viimistlemisest ja hooldusest. Tutvume lisaks võimalustega kuidas samade kolmnurkräti mustrite järgi on võimalik kududa ka nelinurkseid rätte või näiteks laudlinu.

Igas tunnis on peale pakutava üldõpetuse võimalik ka individuaalne juhendamine vastavalt kuduja tasemele ja tahtmisele. Tundide välisel ajal on võimalik saada veebi teel konsultatsiooni eelnevalt juhendajaga kokku leppides.

Materjalid:

Esimesel korral palume kaasa võtta erinevad olemasolevad kudumisvardad ja varrastega sobilikku lõnga. Lõnga puudumisel leiame vajaliku ka koha peal. Järgmistel kordadel on vaja kaasa võtta tööks vajalikud vardad ning lõng. Kasuks tuleb ka heegelnõel. Milline ja mis suurus, sellest räägime esimeses tunnis.

Rätikudumise kursuse lõpetanu:

 • tunneb erinevaid materjale ja oskab valida tööks sobiliku materjali ja töövahendid;
 • tunneb pitsikudumise tingmärke ning oskab lugeda skeeme;
 • oskab kududa ka keerulisemaid pitskoe silmuseid (nupud, keerud, kokkukudumised jm);
 • oskab ainult skeemi järgi (ilma kirjaliku juhendita) kududa kolmurkse räti;
 • oskab erinevaid silmuste mahakudumise võtteid;
 • oskab valmis tööd viimistleda ning hooldada.

Kursuse käigus valmib osalejal kolmnurkne pitsiline rätt.

Rohkem näiteid, pildimaterjali ja infot konkreetses tehnikas kolmnurkse räti kohta leiab ka SIIT.

Õppekavarühm – Käsitöö
Tutvu õppekorralduse alustega

Aeg

kolmapäeviti
01. märts - 29. märts 2023
17.30-19.00
Tundi ei toimu 22. märtsil

Maht

8 tundi

Hind

48 eurot

Koolitusjuht

Tiina Rugo

5690 1707

tiina.rugo@kultuur.ee